Kayseri'de Newroz...

Kayseri'de Newroz... “Yaşasın halkların kardeşliği!”

19 Mart Pazar günü saat 15:00'te Battalgazi Mahallesi Muhtarlığı'nın yanındaki alanda Newroz ateşi coşkuyla yakıldı. BDSP, DTP, EMEP, ESP, TKP, İHD ve PSAKD tarafından gerçekleştirilen Newroz kutlamasına yaklaşık 200 kişi katıldı.

Alanda Kürtçe türküler eşliğinde halaylar çekildi. “Bıji Newroz!”, Bıji sosyalizm!”, “Newroz piroz be!” , “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!” sloganları sıklıkla atıldı. Ardından konuşmalar yapıldı. Alanda BDSP adına yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“Newroz zalim Dehak'a karşı isyan ateşi yakan Devrimci Kawa'nın Kürt halkına armağan ettiği özgürlük ve mücadele günüdür.

Devrimci Kawa'nın, zalim Dehak'a karşı yaktığı isyan ateşi,varlığı inkar edilen Kürt ulusunun özgürlük düşü olmaya devam ederken, ezilen tüm halkların günümüz Dehaklar'ına karşı özgürlük ve mücadele günü olmaya devam ediyor.

Newroz mücadele bayrağıdır ve biz komünistler çağımız Dehaklar'ı olan ABD ve AB emperyalistleri ve işbirlikçilerine karşı işçi ve emekçileri, Kürt halkını mücadeleye çağırıyoruz.

Sen Türk emekçisi kardeş! Sanadır Newroz'un çağrısı… Ellerini kardeş Kürt halkının elleriyle birleştir. Yüreğin Filistin'de, Irak'ta dövüşen kardeşlerin için çarpsın! Özelleştirmeyi, işssizliği, kölelik ve sosyal yıkım yasalarını kaderin olarak kabul etme mücadele et!...

Biz, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu olarak, başta işçi sınıfı ve emekçiler olmak üzere Kürt ve Türk halklarını ‘İşçilerin birliği, halkların kardeşliği' temelinde mücadeleyi yükseltmeye çağırıyor, Newroz'u içten ve sıcak duygularımızla selamlıyoruz.”

BDSP eyleme “Bıji Newroz, bıji sosyalizm!”, “Newroz piroz be!” dövizleri ile katıldı. Ayrıca BDSP imzalı bildiri alanda dağıtıldı.

Kayseri'de bu yılki Newroz eylemi geçen yıla göre, yağışlı havaya rağmen daha canlı ve coşkulu geçti.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !