İspanya ve tanıtımı

İspanya

Diagonal


Boğa güreşleri ve Flamenko danslarıyla zihinlerimize yerleşen İspanya, romantik ama gizem dolu tarihiyle Avrupa'da bir yarımada ülkesidir. Uzun yıllar Avrupa'nın fakir ülkelerinden biri olan İspanya, son yıllarda ekonomik gelişme göstermiştir. İspanya'da 17 özerk bölge bulunur. Bunların en önemlileri Bask ve Katalonya'dır. 

Sagrada
İspanya'nın her yerinde sanat vardır. Ülkenin tarihi kadar eski mimari eserlere rastlamak mümkündür. Gotik mimarinin etkilerinin yanı sıra ünlü mimar Antonio Gaudi'nin 20. yüzyıla damgasını vuran farklı mimari çalışmaları hem Barselona şehrine hem de İspanya'ya ayrı bir hava verir. Ülkenin en ünlü eseri olan Sagrada Familia Katedrali hala tamamlanmamıştır.


Ne Yemeli
İspanya'da balık ve deniz ürünleri yemekleri meşhurdur. Bunların arasında paella en ünlüsüdür. Ülkenin her kafesinde bulabileceğiniz kalamar tava Akdeniz mutfağının bir örneğidir.  


Coğrafya

İspanya Haritasıİspanya, İberya yarımadasının dörtte üçünü kaplar. Avrupa'nın ikinci en yüksek noktasına sahip olan İspanya dağlık bir bölgedir. Dağlık olmasına rağmen ülkede 230,000 kilometrekare yayla arazisi de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 3,144 kilometreyi bulan kıyı şeridi genellikle beyaz kumdan oluşur. İspanya'da bulunan 109 nehrin toplam su alanı 45,000 kilometrekareyi bulur.

Pguell
Değişik bitkiler ve egzotik çiçeklere ilgisi olanlar için İspanya bir cennettir! Avrupa ve Kuzey Afrika'da rastlanabilecek tüm bitki çeşitleri İspanya'da mevcuttur. Ülkemizde de rastlanabilen lale İspanya'da bolca yetişmektedir.


İklim

Cordoba
İspanya'da iklim ülkenin coğrafyası gibi çeşitlilik göstermektedir. İspanya için Avrupa'da görülen tüm iklimlerin ve biraz da Afrika ikliminin yaşandığı söylenebilir. Ülkenin kuzey bölümü oldukça yağış alır. Aynı zamanda bu bölgelerde yılın çoğu zamanı ılık hava sıcaklığında geçer. Ülkenin orta kesimlerinde, kıtanın özelliği olan sert kış ve çok sıcak yaz mevsimi yaşanır.  

Alhamraİspanya'da kışları ortalama sıcaklık 8°C, yazları ise 20°C olur. Ocak ayı, İspanya'nın en soğuk ayıdır. Kışları bol yağış ile kuraklık ortadan kalkar. Dağlık kesimler dışında İspanya'da kar pek fazla görülmez

Nüfus

    Ülke nüfusu en son 42 milyon olarak belirlenmiştir. Bu nüfusun 6 milyonu Katalon'dur. Ülke büyüklüğüne oranla hayli kalabalık sayılabilir, ancak doğum oranı itibarıyla nüfus artışı dünyada en az olan ülkedir. İspanyolların Siestaları meşhurdur.İspanyollar'ın en büyük özellikleri, günlük hayatlarındaki dinlenme meraklarıdır. Turist olarak İspanya'ya giderseniz, Siesta adı verilen öğle vakti dinlenme zamanına dikkat edin. Zira iyi zamanlama yapamazsanız alışveriş zevkiniz yarım kalabilir.

Flamenko
İspanyol halkı sevinçli, coşkulu tavırlarını günlük hayatlarında her an sergilerler. Neşeli ve yüksek sesli konuşmaları, kahkahaları hayattan zevk aldıklarının işaretidir. İspanya'da coşku ve neşe içinde kutlanan festivallere rastlarsanız sakın kaçırmayın!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !